Listen Live

LONDON – The 75th British Academy Film Awards bestowed its TV awards Sunday from Royal Albert Hall in London.

>> Read more trending news

Hosted by comedian and director Richard Ayoade, of “The IT Crowd” fame, the event was celebrated in person for the first time in three years due to the COVID-19 pandemic.

See the complete list of 2022 categories and nominees below, with winners noted in bold and italics:

Leading Actress

  • Denise Gough, “Too Close”
  • Emily Watson, “Too Close”
  • Jodie Comer, “Help” – WINNER
  • Kate Winslet, “Mare Of Easttown”
  • Lydia West, “It’s A Sin”
  • Niamh Algar, “Deceit”

Leading Actor

  • David Thewlis, “Landscapers”
  • Olly Alexander, “It’s a Sin”
  • Samuel Adewunmi, “You Don’t Know Me”
  • Stephen Graham, “Help”
  • Hugh Quarshie, “Stephen”
  • Sean Bean, “Time” – WINNER

Drama Series

  • “In My Skin” ­– WINNER
  • “The Night Stalker”
  • “Unforgotten”
  • “Vigil”

Comedy Entertainment Programme

  • “The Graham Norton Show”
  • “The Lateish Show With Mo Gilligan” – WINNER
  • “Race Around Britain”
  • “The Ranganation”

Virgin Media’s Must-See Moment (voted for by the public)

  • “An Audience With Adele, Adele’s Surprised By The Teacher Who Changed Her Life”
  • “I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here! Ant And Dec Dig At Downing Street’s Lockdown Parties”
  • “It’s A Sin Colin’s Devastating Aids Diagnosis”
  • “Rupaul’s Drag Race UK ‘Uk Hun?’ – Bimini’s Verse”
  • “Squid Game Red Light, Green Light Game”
  • “Strictly Come Dancing Rose And Giovanni’s Silent Dance To ‘Symphony’” – WINNER

Entertainment Performance

  • Alison Hammond, “I Can See Your Voice”
  • Big Zuu, “Big Zuu’s Big Eats” – WINNER
  • Graham Norton, “The Graham Norton Show”
  • Joe Lycett, “Joe Lycett’s Got Your Back”
  • Michael Mcintyre, “Michael Mcintyre’s The Wheel”
  • Sean Lock, “8 Out Of 10 Cats Does Countdown”

Soap & Continuing Drama

  • “Casualty”
  • “Coronation Street” – WINNER
  • “Emmerdale”
  • “Holby City”

Male Performance in a Comedy Programme

  • Jamie Demetriou, “Stath Lets Flats” – WINNER
  • Joe Gilgun, “Brassic”
  • Ncuti Gatwa, “Sex Education”
  • Samson Kayo, “Bloods”
  • Steve Coogan, “This Time With Alan Partridge”

Factual Series

  • “The Detectives: Fighting Organised Crime”
  • “9/11: One Day In America”
  • “Undercover Police: Hunting Paedophiles”
  • “Uprising” – WINNER

Mini-Series

  • “It’s A Sin”
  • “Landscapers”
  • “Stephen”
  • “Time” – WINNER

Female Performance in a Comedy Programme

  • Aimee Lou Wood, “Sex Education”
  • Aisling Bea, “This Way Up”
  • Anjana Vasan, “We Are Lady Parts”
  • Rose Matafeo, “Starstruck”
  • Sophie Willan, “Alma’s Not Normal” – WINNER

Reality & Constructed Factual

  • “Gogglebox” – WINNER
  • “Married At First Sight”
  • “Rupaul’s Drag Race UK”
  • “The Dog House”

Supporting Actor

  • Callum Scott Howells, “It’s a Sin”
  • David Carlyle, “It’s A Sin”
  • Matthew Macfadyen, “Succession” – WINNER
  • Nonso Anozie, “Sweet Tooth”
  • Omari Douglas, “It’s A Sin”
  • Stephen Graham, “Time”

Scripted Comedy

  • “Alma’s Not Normal”
  • “Motherland” – WINNER
  • “Stath Lets Flats”
  • “We Are Lady Parts”

Features

  • “Big Zuu’s Big Eats” – WINNER
  • “Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing”
  • “Sort Your Life Out”
  • “The Great British Sewing Bee”

Live Event

  • “The Brit Awards 2021″
  • “The Earthshot Prize 2021″ – WINNER
  • “The Royal British Legion Festival Of Remembrance”
  • “Springwatch 2021″

Short Form Programme

  • “Hollyoaks Saved My Life”
  • “Our Land” – WINNER
  • “People You May Know”
  • “Please Help”

Single Drama

  • “Death Of England: Face To Face”
  • “Help”
  • “I Am Victoria”
  • “Together” – WINNER

International

  • “Call My Agent!”
  • “Lupin”
  • “Mare Of Easttown”
  • “Squid Game”
  • “Succession”
  • “The Underground Railroad” – WINNER

Current Affairs

  • “Fearless: The Women Fighting Putin” –WINNER
  • “Four Hours At The Capitol”
  • “The Men Who Sell Football”
  • “Trump Takes On The World”

Single Documentary

  • “9/11: Inside The President’s War Room”
  • “Grenfell: The Untold Story”
  • “My Childhood, My Country” – WINNER
  • “Nail Bomber: Man Hunt”

Daytime

  • “The Chase” – WINNER
  • “Moneybags”
  • “Richard Osman’s House Of Games”
  • “Steph’s Packed Lunch”

Sport

  • “The Abu Dhabi Grand Prix” – WINNER
  • “ITV Racing: The Grand National”
  • “Tokyo 2020 Olympics”
  • “UEFA Euro 2020 Semi-Final: England V Denmark”

News Coverage

  • “Channel 4 News: Black To Front”
  • “Good Morning Britain: Shamima Begum”
  • “ITV News At Ten: Storming Of The Capitol” – WINNER
  • “Sky News: Afghanistan: Endgame”

Specialist Factual

  • “Black Power: A British Story Of Resistance”
  • “Freddie Mercury: The Final Act”
  • “The Missing Children” – WINNER
  • “Silenced: The Hidden Story Of Disabled Britain”

Supporting Actress

  • Cathy Tyson, “Help” – WINNER
  • Céline Buckens, “Showtrial”
  • Emily Mortimer, “The Pursuit Of Love”
  • Jessica Plummer, “The Girl Before”
  • Leah Harvey, “Foundation”
  • Tahirah Sharif, “The Tower”

Entertainment Programme

  • “An Audience With Adele Adele”
  • “Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway” – WINNER
  • “Life & Rhymes”
  • “Strictly Come Dancing”